Sonetni venec  – sonet 6

Cel čas so blagih sapic pogrešvále,
od tebe, drage deklice prevzetne,
prinesle niso božicam prijetne,
ki bi bila jih oživela, hvale.

Bile so v strahu, de boš tí, de zale
Slovenke nemško govorít’ umetne,
jih bote, ker s Parnasa so očetne
dežele, morebiti zaničvále.

Kaméne naše zapušene božce,
samice so pozabljene žalvále,
le tujke so častile Kranjcov množce.

Cvetlice naše poezije stale
do zdéj so vrh snežnikov redke rožce,
obdajale so utrjene jih skale.

V petek, 7. 2. 2020,  je bila na naši šoli proslava ob slovenskem kulturnem prazniku z naslovom Cvetlice naše poezije.

Prireditev je bila osnovana na podlagi Prešernovih pesmi in ljudskega narodnega bogastva. V prvem delu, ki se je začel s slovensko himno, so učenci peli in recitirali Prešernove pesmi, drugi del pa je bil namenjen ljudskem slovstvu in slovstveni folklori.

Učenci so predstavili dramatizacijo ljudske pesmi Lepa Vida, zaigrali so pripovedko  o Petru Klepcu ter pravljico Orehova vejica. Predstavili so prleško ljudsko Mujcek drota prosi, ljudsko izštevanko Rinčice talat ter zaplesali slovenski ljudski ples Zibenšrit. Zapeli in zaigrali so ljudsko pesem V dolini tihi, ki jo je po ljudskih motivih pripravil Lojze Slak, eden tistih, ki so v preteklosti ohranjali ljudsko kulturo in skrbeli, da se je slovenska ljudska beseda uveljavljala tudi v glasbeni umetnosti. Pevska zbora sta zapela ljudski pesmi Mrzel veter  ter Dober večer, mamca.

Med posameznimi nastopi je tekla beseda o kulturi in jeziku, o ljubezni do maternega jezika ter tudi  vrednotah našega vsakdana, kot so lepo vedenje, prijazen pozdrav, medsebojna pomoč, prijateljstvo …  V duhu in z mislimi o kulturi in umetnosti smo počastili praznik slovenske kulture  in še posebej opozorili na pomen ohranjanja slovenske kulturne dediščine.

V programu so nastopili devetošolci, učenci 4., 6. in 7. razreda ter oba PZ, ki sta prireditev zaključila s Prešernovim sonetom O Vrba, srečna draga vas domača.

Vsem nastopajočim iskrena hvala za lep kulturni dogodek.

Nosilka prireditve Franja Razdevšek