V torek, 14. junija smo v šoli dobili dva gosta. To sta bila učitelj in učiteljica iz leta 1900.

Učiteljica je na začetku predstavila, kako je potekalo šolanje v preteklosti. Nato smo odšli v 4. a razred. Posedli smo se dva po dva in vzeli pero. Na mizi so nas čakala tudi črnila, s katerimi smo reševali delovni list. Bili smo pri uri lepopisa. Učitelj je vstopil in v trenutku smo morali v en glas zavpiti: Dobro jutro, gospod učitelj! Nato nam je pregledal roke in začeli smo s pisanjem črk.

Med pisanjem smo morali sedeti lepo mirno in vzravnano, z levo roko na hrbtu. Učitelj je bil zelo strog in v razredu je morala vladati popolna tišina. Če smo hoteli kaj povedati, smo morali dvigniti roko, vstati in odgovarjati v celih stavkih. Po končani uri lepopisa smo rešene liste oddali na rob učiteljeve mize.

Odšli smo nazaj v svoj razred, kjer nas je sprejela učiteljica računstva in postopek učenja je bil skoraj isti. Učiteljica je bila bolj stroga in vesel sem, da ne živim v takšnih časih. Bilo mi je vseeno zelo zanimivo.

Jakob Antonijević, 4. b