USPEŠNI SMO BILI TUDI NA LITERARNEM PODROČJU

ELA – Mali pranger

Učenci 3. triade naše šole so tudi letos sodelovali na natečaju ELA – Mali Pranger.  Na literarni natečaj za najboljšo pesem, ki jo razpisujeta Festival Pranger in Knjižnica Rogaška Slatina na temo Toplina,  je letos  prispelo kar 261 pesmi. Med njimi je žirija izbrala najboljše pesnice in pesnike. Letošnja nagrajenka naše šole je Pia Drajzinger iz 8. a razreda. Napisala je pesem z naslovom Kaj je toplina.

Priznanja so bila podeljena na slavnostni podelitvi 27. maja 2023 v Aninem dvoru v Rogaški Slatini.

 

KAJ JE TOPLINA?

Kaj je toplina?

Je mogoče to sardina,

kakšna cvetoča malina

ali stara soseda Kosmina?

 

Je to mimoidoči starček,

ki mi prijazno odzdravi?

Je to droben zvonček,

netopirček, mravljica ali metuljček.

 

Je  gozdni šumeči potoček

ali srečen jokajoči otroček?

Je lahko samotni otoček

ali preprost na prstu obroček?

 

So veveričine igrice po drevesih,

ali sonce, ki posije po potresih?

So otroci na kolesih

ali ko vrtimo se na plesih?

Pia Drajzinger, 8. a

 

NAŠA DOMOVINA – MOJA VARNOST

Kulturno naravoslovno društvo Naša zemlja je tudi za to šolsko leto razpisalo literarni natečaj Naša domovina – moja varnost.

Na natečaj smo poslali  literarna dela (pesmi in prozna besedila) učencev 7. in 8. razreda. Zlata priznanja so prejeli:

  1. Nely Trnjek Hiter, 8. a     
  2. Luka Špegelj, 7. a     
  3. Ema Hudnik, 7. b            
  4. Žiga Palko, 7. a            
  5. Taja Štraser, 7. a      
  6. Lana Ledinek, 7. a  

 Nely Trnjek Hiter je bila za svoje delo nagrajena tudi z obiskom in ogledom predsedniške palače ter s srečanjem s predsednico Natašo Pirc Musar,  ki bo 25. 6. 2023 nagovorila 30 najboljših učencev osmih razredov.

 

MOJ VAREN DOM

 Kje naj iščem

deželo,

deželo, kjer lahko se počutim doma.

 

Kje naj iščem,

deželo,

kjer lahko čutim toplino,

kjer lahko čutim veselje,

kjer lahko čutim ljubezen.

 

Kje naj iščem deželo,

kjer lahko počutim se doma.

 

Po dolgem iskanju po svetu

spoznam – moj dom je tam,

kjer je moja Slovenija.

           

Našla sem jo. Mojo Slovenijo –

moj edini dom.

 

Našla sem jo. Mojo Slovenijo,

kjer so srečne družine doma.

Slovenijo, ki sladka kot med je,

kjer imam dobre prijatelje.

 Nely Trnjek Hiter, 8. a

 

MOJ CAJT – MOJA IZBIRA

 Na literarni natečaj Moj čas – moja izbira, ki ga je razpisal Center za mlade Domžale, smo poslali prispevke učencev 7. in 8. razreda: Ivane Pečoler, Alje Rebernik, Zoje Repnik in Pie Drajzinger.

Pesem Alje Rebernik iz 7. a razreda  se je uvrstila na 2. mesto, spis Pie Drajzinger iz 8. a razreda pa na 3. mesto.

 

MOJ CAJT, MOJA IZBIRA

Kadar mi je dolgčas in nimam kaj početi, grem na svež zrak, se družim s prijatelji ali pa peljem kužka na sprehod. Z njim grem po navadi v gozd ali po naselju. Kuža je moj najboljši prijatelj, saj me s svojim usmiljenim pogledom vedno potolaži, ko mi je hudo.

Razmišljam pa, da smo včasih otroci čisto preveč zaposleni in obremenjeni s šolo. Zaradi testov, spraševanj, krožkov … Včasih moramo iti v šolo tudi popoldan ali pa dobimo kakšne naloge tudi čez vikend. Ne zdi se mi prav, saj smo v šoli od pol osmih in vse do dveh. Preveč časa moramo v šoli sedeti in super bi bilo, če bi šli kdaj za kakšno uro ven, v naravo in tam reševali naloge. S seboj bi vzeli zvezke, peresnico, delovni list in reševali naloge po skupinah. Svež zrak bi marsikomu koristil, da bi lahko bil bolj zbran.

Med poukom pogosto gledamo skozi okno in opazujemo otroke v vrtcu, kako se brezskrbno igrajo na igralih … in se spominjamo nekaj let nazaj, ko smo bili tudi mi takšni in nismo razmišljali, kaj se bo zgodilo čez teden, mesec, leto. Naša edina skrb je bila, če bo prijateljica prišla v šolo in kaj se bova igrali.

Sicer pa je moj čas odvisen od mojega razpoloženja. Včasih je zabaven, včasih pa je lahko zelo dolgočasen. Včasih vzamem v roke svinčnik in radirko in kar tako malo za šalo malo rišem, barvam. Včasih se družim s prijatelji, rolam, grem na kolo, v hribe, se kopat, drsat, božam kokoške, se igram z muco, kužkom. Najraje pa grem v gozd, ko ozeleni in ko je jesen in pada listje. Rada grem v gozd tudi pozimi, vendar ne maram, če mi sneg pade z veje za ovratnik. Kadar peljem psa na sprehod, se sprostim, se sama z naravo in poslušam šelestenje listja, petje ptic in opazujem druge živali. Vidim plahe srnice, zajca ali zvito lisico.

Prosti čas je zelo pomemben. Babice, dedki in majhni otroci imajo kar veliko prostega časa, ki ga preživijo doma, v domovih ali v vrtcih. Všeč pa mi je tudi, kadar gremo pri krožku Razveselimo starejše v dom za ostarele in se tam z njimi družimo in igramo. Včasih različne štafetne igre, pečemo kostanje, pojemo in podobno ter jim krajšamo čas.

Prav je, da imamo vsak svoj prosti čas in da takrat počnemo vse tisto, kar nas veseli in spravlja v dobro voljo.

Pia Drajzinger, 8. a OŠ Muta

MOJ CAJT

 Moj cajt ni namenjen samo meni. O njem ne odločam le jaz.

Včasih se vleče kot med iz steklenega kozarca.

Včasih se vleče kot siva megle iz doline.

Včasih je kot leteča ptica, ki izgine v oblakih.

Včasih sem žalostna kot viseča mreža v jesenskih dneh.

Včasih sem razigrana kot lastovka na lesenem drogu.

Včasih sem zaspana kot medved v mrzli zimi.

Včasih sem jezna kot orkan sredi oceana.

Včasih sem vesela kot cvetoča pomlad.

Včasih sem zaljubljena kot ptički na gregorjevo.

Včasih pa sem tudi pridna kot drobna mravljica sredi zelene trate.

Takšen je ta moj cajt, ki nenehno teče, se ne ustavi … saj nima časa.

Alja Rebernik, 7. a

 

NATEČAJ NARAVNE IN DRUGE NESREČE – POMOČ POTREBUJEMO VSI

 Na natečaju, ki ga razpisuje  Ministrstvo za obrambo RS, Uprava za zaščito in reševanje

Izpostava Slovenj Gradec, je v 4. kategoriji – 3. triada – (literarna dela)  sodelovala Lana Špegelj Mongus, učenka 7. b-razreda. Napisala je zgodbo Skrivnosti ocena ter zanjo prejela nagrado in priznanje.

Vsem učencem, ki so sodelovali na razpisih in vsem prejemnikom nagrad, iskreno čestitam ter se veselim sodelovanja in ustvarjanja tudi prihodnje šolsko leto.😊

Mentorica Franja Razdevšek

Dostopnost